Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako získať výhodnú hypotéku?


Plánujete nové bývanie? Prinášame Vám základné informácie o hypotekárnom trhu, ktoré Vám pomôžu zorientovať sa v procese kúpy nového bývania prostredníctvom hypotéky.

Na čo si dávať pri výbere hypotéky pozor, čo je skutočne dôležité, "čo banky klientom nepovedia". Vysvetlíme Vám princíp fungovania a typy hypoték a ako sa vyhnúť prípadným chybným krokom.


 1. Prehodnoťte si svoje možnosti, vždy keď Vám skončí fixácia sadzby. Sledovať najvýhodnejšie ponuky sa oplatí. Na konci doby fixácie úrokovej sadzby môžete získať výhodnejšie podmienky. Ak Vám ich Vaša banka neposkytne, ďalšie banky tak takmer určite urobia. Náklady na presun hypotéky sú často iba v podobe katastrálneho poplatku. Takže aj pár desatín percenta môže byť dobrým dôvodom na zmenu banky.

 2. Plánujte si svoju hypotéku na jar alebo jeseň. V tomto období ponúkajú banky rôzne výhody v podobe zliav z poplatku za poskytnutie úveru a zliav z úrokových sadzieb.

 3. Zrátajte si, čo Vás to bude stáť. Celkové náklady na hypotéku nespočívajú len v úrokovej sadzbe. Mali by ste počítať aj s ďalšími. Do „ceny hypotéky" započítavame aj spracovateľský poplatok, poplatok za vedenie úverového účtu, poplatok spojený s vedením bežného účtu, katastrálne poplatky a ďalšie poplatky spojené so získaním prisľúbenej úrokovej sadzby.Ako na výhodnú hypotéku Vám konkrétne poradíme aj na hypo chate. Hypotekárni špecialisti vám pomôžu nájsť vhodné riešenie presne podľa vašej aktuálnej situácie.

 4. Mám si zvoliť anuitné alebo progresívne splácanie? Možnosti Vášho príjmu nemusia byť postačujúce pre klasické splácanie s rovnomernou splátkou počas celej doby úveru. Riešenie môžete nájsť vo financovaní bývania progresívnym splácaním, teda s nižšou splátkou na začiatku úveru a jej postupným zvyšovaním.

 5. Aj keď neviete zdokladovať Vaše príjmy, máte šancu na "výhodnú hypotéku“. Nie vždy dokážete svoj príjem preukázať štandardným spôsobom. Zároveň však existuje viacero možností ako k tomuto problému pristúpiť. Poraďte sa s poradcom na hypo chate a spoločne nájdete spôsob, ako príjem preukázať a získať tak výhodnú hypotéku.

 6. Podnikateľ a živnostník by sa mal na hypotéku pripraviť. Banky musia vychádzať z Vašich príjmov. Pri podnikateľoch a živnostníkoch býva tento parameter často skreslený. Keď sa pre nákup nehnuteľnosti rozhodnete, je dobré sa poradiť s poradcom a následne Vaším účtovníkom tak, aby ste banke dokázali prezentovať Vašu reálnu situáciu.

 7. Koľko potrebujem vlastných zdrojov na financovanie kúpy nehnuteľnosti? Teoreticky nepotrebujete mať žiadne vlastné peniaze. Väčšina bánk Vám poskytne aj 100%-ný úver na financovanie kúpy nehnuteľnosti. Avšak vo väčšine týchto bánk platí aj to, že čím nižšie je percento financovania, tým nižšia je aj úroková sadzby.

 8. Akú dĺžku fixácie si mám zvoliť? Pri voľbe dĺžky fixácie je dôležité zvážiť nasledovné:
  • predpoklad vývoja úrokových sadzieb, vaše finančné možnosti na uskutočnenie mimoriadnych splátok/predčasného splatenia celého úveru,
  • podmienky a poplatky, ktoré v prípadne mimoriadnych splátok banka uplatňuje. Čím je doba fixácie dlhšia, tým vyššia je aj úroková sadzba. Ak ste konzervatívny typ, zvoľte dlhšiu fixáciu a Vaša hypotéka bude mať stabilné úročenie. Uvedomte si však, že pri ukončení fixácie môžete využiť konkurenčný boj bánk a získať výhodnejšie ponuky. Refinancovanie úveru je jednoduchý proces a Vám môže veľa ušetrite.

 9. Určte si dobu splácania, ktorá Vás neobmedzí. To, že máte v pláne splatiť Váš úver napríklad za 10 rokov neznamená, že doba splácania musí byť taká istá. Vždy si radšej nechajte priestor a nenastavte si splátky na maximum. Využite nižšie splátky a možnosť mimoriadnych splátok bez poplatku. Sporiť môžete, splácať úver ale musíte. A čo ak nastane životná situácia, kedy nebudete môcť? O tom ako nastaviť dobu splácania sa poraďte so špecialistom na našom hypo chate.

 10. Využite štátny príspevok pre mladých a ušetrite. Využite možnosť zníženia Vašej úrokovej sadzby o 3% na prvých 5 rokov. O tom, či spĺňate podmienky sa informujte na hypo chate.

 11. Mali by ste poznať ponuky z viacerých bank (nie vždy sa vernosť vypláca). Ponuka bánk nie je rovnaká. Do konca ani Vaša banka Vám nemusí pripraviť najvýhodnejšiu ponuku. Aj pri kúpe auta si urobíte prieskum viacerých predajcov. Prečo by ste to nemali urobiť pri hypotéke?

 12. Je dôležité s kým sa radíte. Raďte sa s odborníkmi. Získavajte informácie z objektívnych zdrojov a od špecialistov, ktorí poznajú možnosti vo všetkých bankách a pracujú s týmito informáciami denne.

 13. Viem o všetkých svojich záväzkoch? Aj bankové produkty, ktoré nepovažujete za úver, môže do Vašich záväzkov banka zarátavať. Sú to napríklad aj nevyužívané kreditné karty, alebo povolené prečerpanie k účtu, o ktorom ani neviete. Opýtajte sa nás na hypo chate, čo všetko banka za záväzok považuje.

 14. Skontrolujte si minulé záväzky. Niekedy Vám môže skomplikovať situáciu aj nezaplatená pokuta z dopravného podniku, alebo zabudnutý študentský účet. Veľké, ale aj malé čierne body vo Vašej finančnej histórii Vám môžu situáciu skomplikovať. Malé prehrešky však dokážete v spolupráci s dobrým hypotekárnym špecialistom väčšine bánk vysvetliť.

 15. Informujte sa najskôr o Vašich možnostiach. Výber nehnuteľnosti odporúčame až po tom, keď spoznáte svoje možnosti v banke. Predídete tak situácii, že si vyberiete nehnuteľnosť a nedokážete zabezpečiť jej financovanie. Do výhodnosti hypotéky vstupujú aj faktory ako celková suma požičaných peňazí a podiel vlastných peňazí na cene nehnuteľnosti. Môže sa stať, že hypotéka na lacnejšiu nehnuteľnosť o pár 1 000 eur, bude nepomerne výhodnejšia. Naopak, existujú situácie, keď si môžete dovoliť podstatne väčší, alebo drahší byt a na hypotéke sa to prejaví iba par eurami mesačne. Na hypo chate získate presne informácie o Vašich možnostiach.